All results - Detailed declared divisional results

Time Party Division Successful Candidate Votes Majority
13:38 Conservative Great Harwood, Rishton & Clayton-le-Moors Carole Haythornthwaite 2685 N/A (2 candidates elected)
13:38 Labour Great Harwood, Rishton & Clayton-le-Moors Noordad Aziz 2592 N/A (2 candidates elected)
13:29 Labour Ormskirk Nikki Hennessy 2051 602
13:29 Conservative Burscough & Rufford Eddie Pope 2112 352
13:28 Conservative West Lancashire East Robert Bailey 1796 431
12:54 Labour Lancaster South East Erica Lewis 1890 916
12:54 Labour Skelmersdale West Julie Gibson 2120 1358
12:53 Labour Skelmersdale East John Fillis 1717 367
12:47 Conservative Lancaster Rural North Phillippa Williamson 2242 1166
12:41 Labour Lancaster East Lizzi Collinge 1886 228
12:38 Labour Mid Rossendale Sean Serridge 2291 60
12:35 Green Party Lancaster Central Gina Dowding 2760 1676
12:29 Labour Skerton Hilda Parr 1238 478
12:19 Labour Rossendale West Samara Barnes 1765 77
12:12 Conservative Euxton, Buckshaw & Astley Aidy Riggott 2511 843
12:10 Conservative Pendle Rural Jennifer Purcell 3649 N/A (2 candidates elected)
12:10 Conservative Pendle Rural Mike Goulthorp 3354 N/A (2 candidates elected)
12:06 Conservative Whitworth & Bacup Scott Smith 1040 60
12:00 Labour Clayton with Whittle Mark Clifford 2044 218
11:54 Conservative Clitheroe Sue Hind 1313 12
11:51 Labour Morecambe Central Margaret Pattison 1175 3
11:49 Conservative Hoghton with Wheelton Alan Cullens 1871 404
11:46 Conservative Poulton-le-Fylde Alf Clempson 3001 2078
11:43 Conservative Preston North Ron Woollam 2279 880
11:43 Conservative Wyre Rural East Shaun Turner 3309 2469
11:41 Conservative Wyre Rural Central Matthew Salter 2513 1773
11:39 Conservative Ribble Valley South West Alan Schofield 2980 2241
11:38 Conservative Thornton & Hambleton John Shedwick 2640 1797
11:36 Labour Burnley South West Lian Pate 853 5
11:35 Labour Brierfield & Nelson West Mohammed Iqbal 3914 1276
11:32 Conservative Preston Rural Sue Whittam 2817 1838
11:30 Conservative West Lancashire North David Westley 2805 1788
11:29 Conservative Lancaster Rural East Matthew Maxwell-Scott 1950 860
11:28 Conservative Ribble Valley North East Ged Mirfin 2555 1686
11:27 Labour Preston South West Nweeda Khan 1321 394
11:26 Conservative Padiham & Burnley West Alan Hosker 2299 1380
11:25 Labour Burnley North East Usman Arif 2187 1242
11:24 Labour Burnley Central East Sobia Malik 1854 1151
11:24 Labour Leyland Central Matthew Tomlinson 1914 583
11:23 Labour Chorley Rural East Kim Snape 2484 1129
11:22 Conservative Accrington South Terry Hurn 1737 213
11:21 Liberal Democrats Preston West John Potter 1634 136
11:20 Conservative Rossendale South Anne Cheetham 1869 334
11:19 Conservative Chorley Rural West Keith Iddon 2288 350
11:19 Liberal Democrats Penwortham West David Howarth 2513 1092
11:19 Green Party Burnley Central West Andy Fewings 1081 251
11:18 Conservative Morecambe South Charles Edwards 1568 376
11:17 Labour Rossendale East Jackie Oakes 1445 535
11:17 Conservative Burnley Rural Cosima Towneley 1608 606
11:16 Labour Preston City Yousuf Motala 2082 1445
11:14 Conservative Leyland South Jayne Rear 1766 250
11:14 Conservative West Lancashire West David O'Toole 2261 949
11:13 Labour Preston East Anna Hindle 1478 359
11:12 Labour Skelmersdale Central Terry Aldridge 1972 1376
11:11 Labour Nelson East Azhar Ali 2751 1052
11:11 Conservative St Annes South Steve Rigby 2281 1511
11:11 Conservative Morecambe North Stuart Morris 2243 1187
11:09 Conservative Longridge with Bowland Rupert Swarbrick 2370 1624
11:07 Conservative Lostock Hall & Bamber Bridge Jeffrey Couperthwaite 1883 274
11:05 Conservative Fylde East Stewart Jones 1493 150
11:02 Labour Preston Central East Frank De Molfetta 2591 1971
11:00 Conservative Heysham Andrew Gardiner 1342 140
11:00 Conservative Moss Side & Farington Michael Green 2011 1120
10:58 Conservative Pendle Hill Christopher Hartley 2896 1319
10:58 Labour Preston Central West Matthew Brown 1555 813
10:54 Conservative Oswaldtwistle Peter Britcliffe 1952 668
10:53 Conservative Fylde West John Singleton 2586 1880
10:53 Conservative South Ribble East Barrie Yates 2186 1042
10:52 Labour Preston South East Jennifer Mein 1585 1159
10:51 Labour Chorley South Julia Berry 2149 1165
10:49 Conservative South Ribble West Graham Gooch 3068 2017
10:46 Labour Accrington North Loraine Cox 1606 589
10:45 Labour Chorley North Hasina Khan 1740 909
10:43 Conservative Fylde South Paul Rigby 1911 1328
10:43 Conservative Penwortham East & Walton-le-Dale Joan Burrows 1937 390
10:42 Labour Accrington West & Oswaldtwistle Central Munsif Dad 2138 200
10:41 Conservative Cleveleys South & Carleton Alan Vincent 2356 1152
10:38 Labour Fleetwood East Lorraine Beavers 1740 871
10:38 Labour Chorley Central Steve Holgate 2393 970
10:31 Conservative Fleetwood West & Cleveleys West Stephen Clarke 1974 740
10:29 Conservative Cleveleys East Andrea Kay 2345 1525
10:25 Conservative Pendle Central Ash Sutcliffe 1772 767